Program Koordinatörü: Prof. Dr. Nimet Uray
Iş zekası ve analitiği (Business Intelligence and Analysis ) Y. Lisans

Bilgi teknolojilerindeki hızlı gelişim kurumların makro çevreleri, rakipler, diğer müşteriler, paydaşlar ve diğer pazar aktörleri vb. den sürekli veri akışını da kolaylaştırmıştır. Günümüz kurumları büyük miktarda veriyi anlamlı ve etkin stratejilere dönüştürecek, kurum performanslarını olumlu yönde arttıracak bilgi ile donatılmış uzmanlaşmış yöneticilere ihtiyaç duymaktadır.

İş Zekası (BI) genellikle geçmiş performansın ölçülmesiyle ilgilidir, İş Analitiği (BA) ise, daha fazla kuralcı ve öngörücü tekniklere odaklanır (örneğin, “ne yapmalıyız?” ve “ne olacak?”). İş Analitiği, belirli iş hedeflerine ulaşmak için genellikle madencilik verilerine yoğunlaşmaktadır (örneğin, daha fazla kar). BI geçmişe bakar ve iş stratejilerini tarihsel verilerden elde edilen bilgiler ışığında temel alır. BI “ne oldu”, “kaç kaç” ve “ne sıklıkla” gibi sorulara cevap verir. Öte yandan BA, gelecekteki olayları tahmin etmek için modelleme tekniklerini kullanır, “neden böyle oluyor?” “bu eğilimler devam ederse ne olacak,” ve “gerçekleşebilecek en iyi şey” gibi sorulara cevap bulmayı hedefler.

“Business Intellegence and Analytics” yüksek lisans programı bu iki alanı birleştiren, Kadir Has İşletme Bölümü ve Yönetim Bilişim Bölümü’ndeki öğretim üyeleri ile, bu alanda çok önemli düzeyde uzmanlığı olan farklı sektörlerdeki profesyonel-yöneticilerin katkı verdiği, bir programdır. Bu programda eğitim alacak olan kişiler, günümüzün büyüyen gerçek dünya verilerinin zenginliğini elde etmek için gereken beceri ve yeteneklerini geliştirecektir. Ayrıca, bu verileri iş kararları ve stratejilerinin en etkin biçimde belirlenmesinde ve eyleme dönüştürülebilmesinde gerekli bilgiler haline getirebilme yeteneğine de sahip olacaktır.

Program hedeflemeleri halinde aldıkları derslere bagli olarak, adaylara 3 alanda uzmanlaşma olanağı sağlamaktadır: Bu alanlar;

  • Pazarlama Analitiği
  • Veri Bilimi
  • Veri-Temelli Stratejik Yönetim

 

Program tezli ve tezsiz opsiyonları bulunmaktadır.
Programın dili İngilizcedir.

İletişim: nimet.uray@khas.edu.tr